Rozhovor s Honzou Erteltem

Jan Ertelt, současný vedoucí NK Fifejdy, odchovanec Unie Hlubina a dlouholetý ligový hráč Přerova. Hráč, který objel mnoho turnajů s největšími hvězdami českého nohejbalu.


V kolika letech jsi začal s nohejbalem, kdo tě k němu přivedl a co tě na něm v prvopočátcích tvé kariéry zaujalo?

K nohejbalu mě i bratra přivedl náš otec. Už když jsem byl úplně prcek tak nás otec brával na tréninky, zápasy... Tehdy se ještě hrálo na TJ Unie Hlubina. Kopat jsem mohl začít když mi bylo okolo 5-ti let... Co mě přesně zaujalo úplně nevím, možná jsem neměl na vybranou :) Ne to si dělám srandu, na již zmíněné Hlubině byla vždy super parta, plno hodných strejdů (s jedním z nich dokonce stále hraji v týmu). Prostě ideální nohejbalové prostředí.


Co ti nejvíce pomohlo v tvém nohejbalovém růstu?

Když nad tím tak přemýšlím tak asi to, že jsem velice často hrál proti starším klukům. Další důležitá věc která mi určitě pomohla bylo to, že jsem mohl už od mala sledovat hráče typu Ládi Huťky, který měl neskutečné nohejbalové myšlení a techniku. A dle mého nejdůležitější faktor je můj bratr Poa, kterému jsem se jako mladší sourozenec vždycky chtěl vyrovnat a který mě v žákovském a dorosteneckém věku dotáhl několikrát k nějakému tomu úspěchu...


V jakých klubech a soutěžích jsi působil?

Začátky, jak už jsem řekl, byly na legendární Hlubině, mám pocit, že ještě v žákovském věku jsem přešel do ostravského SBD, kde byli v té době velice kvalitní mladí kluci. Za SBD jsem v následujících letech hrál celostátní dorosteneckou ligu, kterou jsem si zahrál i za Přerov. V Přerově jsem si s klukama kopnul i 1. ligu mužů. Dále jsem působil v Lokomotivě Ostrava a nyní hraji za NK Fifejdy.


Jaký je tvůj největší nohejbalový zážitek?

Těch zážitků je nespočet. S nohejbalem jsem procestoval celou republiku, poznal strašně moc super lidí... Nevím jestli bych dokázal vybrat ten největší, neskutečné třeba byly výjezdy na venkovní zápasy s klukama z Přerova, a vlastně i po domácích zápasech v Přerově se děly zajímavé věci :) A kdybych měl říct nějaké vítězství tak bych vybral Skřipák 2018, který jsme s Majáčkem a Mrakem vyhráli, pro mě krásný zážitek. 


Kdo byl nebo je tvým nohejbalovým vzorem?

V mládí to byl určitě brácha, protože hrál prostě dobře a já chtěl taky :) A když bych měl říct někoho z kluků se kterýma se potkávám celý svůj nohejbalový život tak by to byli Kuba Mrákava a Ondra Vít


Jaká je tvá nejoblíbenější disciplína?

Asi nemám. Mě baví všechny, podle mě si na každé nohejbalové disciplíně najdeš něco zábavného.


Jaký je tvůj momentální nohejbalový cíl?

Naučit Radima Adámka kopnout šlapaný kraťas!  To je pro mě momentálně asi nejdůležitější. A za druhé vybudovat s klukama na Fifejdách nohejbalový klub s pěkným domácích svatostánkem, utvořit partu hráčů, ve které to bude fungovat, a s tady tím třeba přijdou i nějaké pěkné nohejbalové výsledky.